Vergi Ceza Hukuku

Vergi Ceza Hukuku, Ceza Hukukunun vergiyle ilgili suçları ele alan bir bölümüdür.

Vergi Ceza Hukukunun yasal bir tanımı yoktur, bütün Alman Ceza Kanununa (StGB) giren ve bunlara bağlı suçları teşkil eden diğer fiilerin tamamı (Vergi Hukuku, Patent ve Fikri Mülkiyet Hukuku) Vergi Ceza Hukukuna girer. Bu ek suçlar, büyük şirketler yada başkaca iktisadi kuruluşlar tarafından işlenen, yada iş yerlerinde yapılan suçlardır.

Mahkemeler Kuruluş Yasası 74. Madde c fıkrasında belirlenen bu tarz suçlar, Asliye Ceza Mahkemelerinin özel bir bölümünde gözülür.

Bu gibi davalar, senelere dayanan detaylı araştırma, firma belgelerinin tamamının incelenmesi, firma çalışanlarının soruşturulması v.s. gibi özel araştırma işlemlerini gerektirmektedir.

İstatistiksel açıdan bakıldığında, Almanya´ da işlenen bu tür ekonomik cezai fiiler sadece küçük bir bölümü teşkil etsede, çoğunlukla sorumluluk sahibi kişilerle ve politikacılarla rüşvetle bağlantılı olduğundan, büyük oluşturulur.

Bu konulara ait bazı kişilerin göstermelik bir biçimde kurban edilerek, kaydırılan karların çoğunun çoktan ‚kaybolduğunu’ unutmamak gerekir.

Flow Tex Skandalı, Mannesmann hadisesi yada Amerikan ENRON firmasının iflas etmesi gibi örneklerin bu tür ekonomik suçların ekonomiye nekadar büyük ölçüde tesir ettiklerini gösterdiğinden, bu daldaki olaylarda sağlam danışma ve savunmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurgulamak isteriz.

Ansprechpartner

Macit Karaahmetoglu

Rechtsanwalt

Macit Karaahmetoğlu

Fachanwalt für
Urheber- und Medienrecht

Details

Peter Horrig

Rechtsanwalt

Peter Horrig

Fachanwalt für Arbeitsrecht

Details

Evgenij Usarov

Rechtsanwalt

Evgenij V. Usarov

Fachanwalt für Verkehrsrecht

Details

Dr. Dr. (Univ. Istanbul) Altan Heper

Rechtsanwalt

Dr. Dr. Altan Heper

Anwalt (Türkei), Ausländischer Anwalt
nach § 206 BRAO

Details

Malsen Waldkirch

Rechtsanwalt

Alexander L.K. Freiherr v. Malsen-Waldkirch

Fachanwalt für Strafrecht

Details

Nuran Yilmaz

Rechtsanwältin

Nuran Yılmaz

 

Details

Malice Seferi

Rechtsanwältin

Malice Seferi

Fachanwältin für Familienrecht

Details

Kontaktdaten:
Tel.: +49 (0)7156 - 4 35 90
E-Mail:contact@k-kanzlei.de